TopTax - Vaše účetní kancelář

Starosti mateřské II. díl aneb nestandardní situace

Starosti mateřské II. díl aneb nestandardní situace

První díl našeho “mateřsko-rodičovského seriálu” měl velký ohlas a tak, jak jsme slíbili, přidáváme i druhý, zaměřený na nestandardní situace, ve kterých si mnoho rodičů neví rady.

Co na to muži?
Jak je to s pány, kteří by chtěli na mateřskou a rodičovskou? Ano, i to je možné! Takže pokud se tatínek cítí, může pečovat o dítko on. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) má i pojištěnec - muž, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Tatínek může na mateřskou nejdříve od 7. týdne (tedy po ukončeném šestinedělí) po porodu dítěte a to na dobu nejméně 7 kalendářních dnů.

Co dostanou OSVČ?
Osoby samostatně výdělečně činné mají na mateřskou nárok stejně jako zaměstnanci. Musí si však hradit dobrovolné nemocenské pojištění (pozor neplést s důchodovým pojištěním) alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. OSVČ nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost.

A osoby, které nemají pracovní smlouvu na neurčito?
Nárok na dávku má i osoba, která nastoupí na mateřskou po skončení pracovní smlouvy nebo se smlouvou na dobu určitou. Ve chvíli, kdy pracovní smlouva skončí a žena je těhotná, platí ještě 180 dní ochranná lhůta, ve které má žena nárok na začátek čerpání peněžité pomoci v mateřství. V případě, že bylo pojištění placeno kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo pojištění.

Co ženy bez pracovní smlouvy?
Pokud žena nesplňuje podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství, má od narození dítěte nárok pouze na rodičovský příspěvek (220 tisíc Kč v případě jednoho dítěte, 330 tisíc Kč u vícerčat).

A ženy přecházející z rodičovské znovu na mateřskou?  
Postup je stejný jako u první mateřské. Stačí přinést vyplněný tiskopis a zaměstnavatel jej odešle na okresní správu sociálního zabezpečení. Podmínkou je trvání pracovního poměru. Budete-li přitom na další mateřskou nastupovat do 4 let věku předchozího dítěte, je zaručeno, že další PPM nebude nižší než předchozí.

Upřímně řečeno, mateřská ani rodičovská není nic, na čem by člověk zbohatl, zvláště v období, kdy výdaje s přírůstkem nejsou zanedbatelné. Proto mnoho rodičů volí cestu přivýdělku nebo podnikání. Jak to tedy je s příjmy při mateřské a rodičovské?

Příjmy a mateřská
Pokud osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) pobírá mateřskou z titulu OSVČ, nemůže po dobu vyplácení této dávky osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Nemusí ji však přerušovat nebo ukončovat v případě, že podnikání je vykonáváno prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. V praxi to například znamená, že chod prodejny zajišťují pouze prodavačky apod. Pak mateřská i příjem z podnikání osobě náleží. V pracovním poměru je situace stejná, mateřskou nedostanete, pokud vykonáváte činnost (zaměstnání), na základě které dostáváte mateřskou. Poskytování peněžité pomoci v mateřství však nebrání výkon práce v jiném zaměstnání či výkon jiné výdělečné činnosti.

Příjmy a rodičovská
Příjem rodiče pobírající rodičovský příspěvek není sledován. Při nároku na výplatu rodičovského příspěvku může rodič výdělečnou činností zlepšovat sociální situaci rodiny, tzn. při pobírání příspěvku může být rodič zaměstnán například na částečný úvazek, dohodu o provedení práce i dohodu o pracovní činnosti nebo může podnikat jako OSVČ. Musí být samozřejmě splněna osobní celodenní péče o dítě. Úřad práce nezkoumá ani nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

Takže… zodpověděli jsme všechny vaše otázky? Pokud ne, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme a vyřešíme s vámi situace, u kterých si nevíte rady. Pomůžeme vám s daňovým přiznání a daňovou optimalizací nejen v době mateřské a rodičovské.

Aby vám neunikly žádné novinky a tipy z oblasti účetnictví a daňového poradenství sledujte také náš Facebook.

Naše služby

Kontakty

TOPTAX

TOPTAX innovations a.s.

IČ:25399161

DIČ:CZ25399161

Spisová značka:B 1936, zapsáno: 1.června 1998

Einfo@toptax.cz

T+420 602 606 088

Sídlo a kancelář společnosti

Opavská 6230/29A

708 00 Ostrava-Poruba

Provozní doba kanceláře

PO7:00 - 17:00

ÚT7:00 - 15:00

ST7:00 - 17:00

ČT7:00 - 15:00

7:00 - 15:00

Najdete nás také zde

Poptávkový formulář

× Nepodařilo se
× Probíhá odesílání. Prosím, čekejte.
× Podařilo se
Prohlašuji, že jsem se seznámil(a) se Zásadami zpracování osobních údajů a chci odeslat formulář.
Stránky jsou chráněny službou Google reCAPTCHA ochrana osobních údajů a smluvní podmínky.

Naši lidé

Majitelé
Michal Horníček, MBA
majitel a jednatel společnosti
Jan Rykaluk, MBA
majitel a jednatel společnosti

 

Asistentky
Petra Neuerová
asistentka jednatelů

 

Vedení
Ing. Monika Lagron Knápková
ředitelka společnosti/daň.poradkyně
Lucie Adamcová
vedoucí mzdová účetní
Bc. Lenka Čechová
finanční ředitelka

 

Daňové oddělení
Ing. Zuzana Kubíková
asistentka daňové poradkyně

 

Mzdové oddělení
Senior
Kateřina Vitásková
mzdová účetní senior
Tereza Niklová
mzdová účetní senior
Romana Samcová
mzdová účetní junior

 

Junior
Tereza Švomová
mzdová účetní junior

 

Účetní oddělení
Senior
Tereza Cholevová
účetní senior
Hana Hurníková
účetní senior
Gabriela Urbánková
účetní senior
Lucie Haroková
účetní senior
Zuzana Nevludová, DiS.
účetní senior
Aneta Horáčková
účetní senior

 

Junior
Bc. Jana Kratochvílová
účetní junior
Tereza Manová
účetní junior
Radoslava Janáková
účetní junior
Ondřej Vícha
účetní junior
Kateřina Jančová
účetní junior
Nikola Jančová
účetní junior
Matěj Praus
účetní junior