TopTax - Vaše účetní kancelář

Starosti mateřské aneb podpora v mateřství a rodičovská I.díl

Starosti mateřské aneb podpora v mateřství a rodičovská I.díl

Spolu s radostným očekáváním přírůstku nutně souvisí i otázky finanční. Žena či obecně rodič se ve většině případů minimálně několik měsíců po narození potomka věnuje péči o něj a není schopen vydělávat, jako tomu bylo doposud. Jak je to tedy s peněžitou pomocí v mateřství, kdo a kdy na ní má nárok, kolik pomoc činí a jak se k ní přihlásit? 

Když žena otěhotní a splňuje nárok na peněžitou pomoc v mateřství (tedy má uhrazeno nemocenské pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před příchodem dítěte), nastoupí 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu na tzv. mateřskou.  Den zahájení si zvolí sama pomocí předepsaného tiskopisu “Žádost o peněžitou pomoc v mateřství,” který odevzdá zaměstnavateli (zpravidla ho dostane již předvyplněný od svého gynekologa) a ten ho zašle na okresní správu sociálního zabezpečení. 

Mateřská je čerpána 28 týdnů a dávku vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení. Výše této dávky činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. 

Jak se mateřská počítá? 
Denní vyměřovací základ zjistíme vydělíme-li započitatelný příjem (tj. veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení; nejčastěji půjde o hrubou mzdu) za období 12 kalendářních měsíců před nástupem na mateřskou, počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících do zmíněného období. Následně se částka ještě drobně upravuje dle regulačních hranic.

Rodičovský příspěvek
Jakmile je mateřská vyčerpána, navazuje tzv. rodičovský příspěvek - na ten má nárok každý a jeho výše je jednotná a to 220 000 Kč na jedno dítě a 330 000 Kč vícerčata. O tuto dávku se žádá na pobočce úřadu práce podle místa trvalého bydliště pomocí tiskopisu “Žádost o rodičovský příspěvek”, dostupného na úřadu či v elektronické podobě na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Je také nutné domluvit se v zaměstnání na délce čerpání mateřské dovolené (pokud na ni máte nárok) a rodičovské dovolené. Zpravidla do tří let věku dítěte, ale nic nebrání návratu do práce dříve.  Čerpání rodičovské dovolené je možnost, nikoliv povinnost. Na RD mají nárok oba rodiče, můžou jí čerpat i současně. Rodičovský příspěvek však náleží jen jednomu z nich. 

POZOR! V praxi jsou často zaměňovány pojmy rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená je důležitá osobní překážka v práci na straně zaměstnance, poskytuje se maximálně do tří let věku dítěte. Oproti tomu rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, na kterou má nárok každý a může být pobírán až do čtyř let věku dítěte. Rozhodně se doba rodičovské dovolené nemusí rovnat době pobírání rodičovského příspěvku a naopak. Znamená to, že rodič může čerpat rodičovský příspěvek a současně pracovat.

Téma peněžité pomoci v mateřství a rodičovské dovolené je vyčerpávající a náročné. Proto příště přineseme další díl, kde se zaměříme na muže, OSVČ, na to když žena nemá smlouvu na dobu neurčitou či nemá vůbec pracovní smlouvu či přestupuje z rodičovské znovu na mateřskou.

Máte-li jakýkoliv dotaz nebo potřebujete poradit či pomoct s čerpáním dávek, spadáte mezi nestandardní případy nebo si prostě s něčím nevíte rady s důvěrou se na nás obraťte.  V klidu se věnujte péči o svůj poklad a starosti s mateřskou a rodičovskou nechejte na nás. 

Aby vám neunikly žádné novinky a tipy z oblasti účetnictví a daňového poradenství sledujte také náš Facebook.

Naše služby

Kontakty

TOPTAX

TOPTAX innovations a.s.

IČ:25399161

DIČ:CZ25399161

Spisová značka:B 1936, zapsáno: 1.června 1998

Einfo@toptax.cz

T+420 602 606 088

Sídlo a kancelář společnosti

Opavská 6230/29A

708 00 Ostrava-Poruba

Provozní doba kanceláře

PO7:00 - 17:00

ÚT7:00 - 15:00

ST7:00 - 17:00

ČT7:00 - 15:00

7:00 - 15:00

Najdete nás také zde

Poptávkový formulář

× Nepodařilo se
× Probíhá odesílání. Prosím, čekejte.
× Podařilo se
Prohlašuji, že jsem se seznámil(a) se Zásadami zpracování osobních údajů a chci odeslat formulář.
Stránky jsou chráněny službou Google reCAPTCHA ochrana osobních údajů a smluvní podmínky.

Naši lidé

Majitelé
Michal Horníček, MBA
majitel a jednatel společnosti
Jan Rykaluk, MBA
majitel a jednatel společnosti

 

Asistentky
Petra Neuerová
asistentka jednatelů

 

Vedení
Ing. Monika Lagron Knápková
ředitelka společnosti/daň.poradkyně
Lucie Adamcová
vedoucí mzdová účetní
Bc. Lenka Čechová
finanční ředitelka

 

Daňové oddělení
Ing. Zuzana Kubíková
asistentka daňové poradkyně

 

Mzdové oddělení
Senior
Kateřina Vitásková
mzdová účetní senior
Tereza Niklová
mzdová účetní senior
Romana Samcová
mzdová účetní junior

 

Junior
Tereza Švomová
mzdová účetní junior

 

Účetní oddělení
Senior
Tereza Cholevová
účetní senior
Hana Hurníková
účetní senior
Gabriela Urbánková
účetní senior
Lucie Haroková
účetní senior
Zuzana Nevludová, DiS.
účetní senior
Aneta Horáčková
účetní senior

 

Junior
Bc. Jana Kratochvílová
účetní junior
Tereza Manová
účetní junior
Radoslava Janáková
účetní junior
Ondřej Vícha
účetní junior
Kateřina Jančová
účetní junior
Nikola Jančová
účetní junior
Matěj Praus
účetní junior